30 Haziran 2011 Perşembe

Sherlock Holmes Ve Tümdengelim Yöntemi

Sherlock Holmes'in kullandığı tümden gelim yöntemini araştırdım. Aradım. Bulmaya çalıştım ve sonucu sizlerle  paylaşmak istiyorum.
Tümdengelim yöntemini araştırmak isterseniz 'DEDUCTION' olarak ta arayabilirsiniz.

Sherlock Holmes Tümdengelim Yöntemi İnceleme;
Tümdengelim Nedir?
Genel olandan özeli çıkartmayı hedefleyen bir yöntemdir. Tümdengelim, doğru olandan önermeler çıkartır. Önermeler doğruysa ve uyuyorsa, sonuç da  mantıksal  olarak doğrudur.
Örneğin;
'İnsanlar ölümlüdür. Ali insandır. Öyleyse Ali ölümlüdür. Ali insan olduğundan ölümlü olması kaçınılmazdır.
İnsan nefes alır, ölümlüdür, zekaya sahiptir. Ali zekaya sahiptir, nefes alır ve ölümlüdür. Öyleyse Ali insandır.'
Gibi çoğaltabiliriz.
Sherlock Holmes bu yöntemi dedektiflik dünyasına uyarlayan bir karakterdir. Bu yöntemleri nasıl kullandığına bakalım. Bunu Watson ile ilk görüştüğü anda nasıl kullandığını inceleyelim.


Watson'un orduda görev alan ve Afganistan'da bulunmuş bir doktor olduğunu ve bir yaralanma sonucu istirahat için ordudan uzaklaştırıldığını şunlara bakarak söyleyebilmiştir;
Dik, ciddi ve düzgün duruş, boyalı ayakkabılar, kararlı bakışlar ve yüzünden okunan disiplin bir askerde mevcuttur. Watson bu özelliklere sahiptir. Öyleyse Watson bir askerdir.
Güneş yanıkları mevcuttur fakat Londra güneşli bir yer değildir. Öyleyse Watson son ana kadar görevini savaşın olduğu güneşli bir bölgede bulunmuştur. Öyleyse bu  tanıma uyan tek yer Afganistandır.
Üzeirnde tıp simgesi olan bastonlar sadece doktorlara verilir. Watson bu bastona sahiptir. Öyleyse Watson bir doktordur.
Savaş hala devam etmektedir. Devam edilen bir savaştan doktorun Londra'ya yollanması görevinin bitişinden kaynaklanmamaktadır. Gaziler savaştan erken ayrılır. Öyleyse Watson gazidir ve bir yerinde savaş yarası vardır.
Tümdengelim yöntemi açıklanmadığında çok gizemli, açıklandığında ise tüm gizemini yitiren bir olaydır. 

Tümdengelim yöntemini okuyarak yada belli bir kaynaktan yararlanarak öğrenemezsiniz. Ancak kendiniz yöntemleri geliştirebilirsiniz. Ben kısaca size yolunu anlattım. Umarım faydalı olmuştur.

6 yorum:

 1. Gayet güzel bir paylaşım olmuş arkadaşım. Teşekkürler.
  Dediğin gibi yöntem açıklanınca kolaymış gibi geliyor çünkü açıklamaların temelini mantık oluşturuyor, bu da dinleyen için sıradışı olmayan bir yöntem gibi geliyor.

  YanıtlaSil
 2. sherloc'u örnek alanlar için güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 3. Aydınlattığın için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Aslında özentilikten çok iş alanında arıza analizlerinde ve tasarım yaparken kullanlabilecek bir yöntem gerçekten çok yardımcı olan bir yöntem ama kuru kuruya bu yöntem bir işe yaramaz çok araştırıp çok öğrenmelisiniz o an ugraştıgınız konuya hakim olmalısınız.

  YanıtlaSil